Erdei Óvoda                

 

2016 tavaszán a Sárbogárdi Zengő Óvoda együttműködési megállapodást írt alá a Vadex Mezőföldi Erdő - és Vadgazdálkodási Zrt. -vel, melynek értelmében az erdei óvoda referencia intézménye lettünk.

A Soponyai Erdei óvoda  programjainak célja a környezeti nevelés természetes környezetben történő megvalósítása élménypedagógiai foglalkozásokkal.  Együttműködésünk alapja, hogy "az ifjúság minél jobban megismerje az őket körülvevő élővilágot és környezetet, az ott létrejövő folyamatokat, azok védelme érdekében hatékony ismereteket és módszereket tanuljon." Az erdei óvodai programokon keresztül megismertetjük őket hazánk természeti értékeivel, segítjük kialakítani a pozitív egészség- és környezet szemléletet. A foglalkozások keretein belül lehetőségük van megismerkedni az erdő életközösségével, azon belül is nagy hangsúlyt fektetünk azoknak az állatoknak a megismerésére, amelyek az erdőben élnek.

A Soponyai erdei óvodáról részletesen az alábbi linkre kattintva tájékozódhat:     Erdei óvoda

A 2016/17 - es nevelési évtől óvodánk rendszeresen részt vesz az erdei óvodai programokon. Ezek a foglalkozások az évszakokhoz igazodva nyújtanak élményt a gyermekeknek, kiegészítve az óvodai csoportban lévő programokat azok számára, akik fokozott érdeklődést mutatnak a természeti környezetünk iránt.

Oldalunkon ezekről a programokról és az élménybeszámolókról rendszeresen tájékozódhatnak.

 

2023/24 - es nevelési év

 

Téli erdei óvodai kirándulás a Sóstói Látogató Központban

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022/23-as nevelési év

 

 

Nyári Erdei Óvoda a Sóstón

 

Sárbogárd Város Önkormányzat Képviselő – Testülete pályázatot hirdetett a Sárbogárdon működő köznevelési intézmények részére nyári táborozások, kirándulások támogatásának elnyerésére. Ezzel a lehetőséggel óvodánk idén is élt, és 100 000 Ft összegű támogatást kapott a Központi Óvodát Segítő Alapítvány. A támogatás összegéből lehetőségünk nyílt arra, hogy a nyári időszakban az óvodai ügyeletbe járó középső- és nagycsoportos, a természet iránt kiemelt érdeklődésű gyerekek részére két alkalommal szervezzünk kirándulást. Összesen 15 kisgyermek vett részt a két délelőttöt magába foglaló programokon a székhelyről és a miklósi oviból.

 

Kirándulásaink helyszíne a Sóstó volt. Ez a változatos, sokszínű élővilággal rendelkező természeti környezet számos érdekes programot kínál az odalátogatónak.
Első nap - az idén egy éves évfordulóját ünneplő-  Sóstó Vadvédelmi Központba látogattunk el. Megérkezésünkkor volt alkalmunk megtekinteni a Sóstó Arénát is, ahonnan a Sóstó bürü hídjain és erdőn át vezetett utunk a Központig. Utunk során a gyerekek láthatták a természetvédelem címermadarát a nagykócsagot is, amit a természetvédelmi területet jelző táblán sikerült is beazonosítaniuk. A hídon óvatosan haladva kitekinthettek a madárlesen, láthatták a tóban úszkáló halakat is. Az erdei séta során végigegyensúlyozhattak a „másik út” elnevezésű akadálypályán és a Sirály lesből megfigyelhették a költőszigetek madarait. Végül a Sóstó Vadvédelmi Központba érkezve Pista bácsi bemutatott néhány mentett élőlényt: sünt, denevéreket, rigó fiókákat. A kinti röpdékben pedig további számtalan madarat láthattunk: többek között erdei fülesbaglyokat, vörös vércséket, gólyákat, varjakat, de volt ott mókus is. A gyerekek a körbevezetést követően az akkor éppen tisztítás alatt álló tóból medencékbe elhelyezett tavirózsát, halat is megfigyelhették, illetve a mocsári teknőst meg is simogathatták.

 

Másnap a Sóstó Látógatóközpontban vártak bennünket egy, a Sóstó keletkezéséről szóló érdekes foglalkozással. A vetítéssel egybekötött interaktív foglalkozás során a gyerekek közösen megtisztították a Sóstót, a szemetet természetesen szelektíven válogatták szét. Létrehozták az iszapból az – előző nap megfigyelt – költőszigeteket, majd benépesítették a tavat halakkal, madarakkal, náddal, gyékénnyel és az általuk kiszínezett békákkal, tavirózsákkal. Természetesen a bürü híd kialakítása is megtörtént. Mindeközben számos állatfajt ismerhettek meg a gyerekek, páran az előző nap során megfigyelt állatokat be is tudták már azonosítani. Visszaemlékeztek az előző nap a hídon tett sétára, a mocsári teknősre, a költőszigetek sirályaira. A foglalkozást követően elsétáltunk a Bíbic lesig, ahonnan ráláthattunk a Sóstóra, meghallgathattuk a nádirigó jellegzetes: „kara-kara-kitty” énekét, amit a gyerekek boldogan ismételgettek. A nap zárásaként pedig nem maradhatott el a játszótér sem.

 

A Sóstó számtalan lehetőséget kínált volna még, érdemes ide családdal is ellátogatni. A Vadvédelmi Központ szerdától vasárnapig látogatható, de a tó körüli élővilág, változatos tájszerkezet is bőven kínál érdekességeket az odalátogatónak. Mi csak egy apró szeletét ismerhettük meg a gyerekekkel, de bízom benne, hogy maradandó élményeket sikerült nyújtanunk nekik!

https://www.facebook.com/sosto.vadvedelem

https://www.facebook.com/sostolatogatokozpont

https://www.facebook.com/Sosto.szfvar

 

Kalóné Katona Eszter

óvodapedagógus

 

   

 

 

 

 

Tavasz végi erdei óvodai kirándulás a Pákozd-Sukorói arborétumban

 

2023. május 23-án a Mikes közi és a Töbörzsöki telephelyről összesen 15 kisgyermek vett részt.

Az időjárás már nyáriasba fordult. Szakvezetőnk Eszter néni és Norbi bácsi volt. A gyerekek vezetőink kíséretében megbirkóztak a kilátótorony magaslataival és csigalépcsőjével, ami megérte a fáradtságot, hiszen odafentről csodálatos panoráma fogadta őket a Velencei-tóra, és –hegységre egyaránt. A magasból közelebbről is megfigyelhették a számukra érdekesnek kínálkozó látnivalókat papírtávcsövek segítségével. Többek között megtudhatták azt is, hogy a Velencei-hegység országunk legrégebben keletkezett hegysége, illetve miért került egy műbagoly a kilátó lábaira.
A kilátóból leérkezve két csapatot alkotva kellett egy szituációs játékban megmutatniuk ügyességüket: Kiégett az erdő és a madaraknak (gyerekek) csőrükben (kanál) kellett a fészekalj tojásait átmenekíteniük egy biztonságos helyre.
Mégis talán a legizgalmasabbnak és az egész kirándulás folyamán érdeklődésüket leginkább fenntartó tevékenységnek a növénygyűjtemény folyamatos bővítése, szépítése bizonyult. Gyönyörű alkotások születtek. A séta során rackajuhokkal, emukkal, dám- és gímszarvasokkal ismerkedhettek, láthatták a vaddisznók etetését, illetve a szikaszarvasokat saját kezükből etethették, simogathatták. Megnézték a madárbemutatóban a méltóságteljesen szunyókáló pávát, ami éles hangjával riasztotta őket: „Most már hagyjatok aludni!” A délutánba nyúló program egy izgalmas játékkal zárult, majd az utolsó akadályt -az előttünk tornyosuló dombot - is legyőzve, fáradtan, de élményekkel telve érkeztünk vissza a buszhoz.

Kalóné Katona Eszter óvodapedagógus

Őszi erdei óvoda

Állatok világnapja alkalmából az idén rendhagyó módon szerveztük meg erdei óvodai kirándulásunkat. Célunk ezúttal az volt, hogy a gyermekek testközelből szerezzenek ismereteket az egyes fajokról, élőhelyükről és életmódjukról. Szerettük volna, hogy a gyerekek benyomásokat szerezzenek arról is, hogy mi, mint az állatvilágért felelősséggel tartozó emberek hogyan viselhetjük gondját a sérült élőlényeknek, hogyan adhatunk nekik újabb esélyt az életre, mit tehetünk ha beteg, sérült állattal találkozunk.
Kitűzött céljaink megvalósításaként remek úticélnak minősült az idén áprilisban nyílt Sóstó Vadvédelmi Központ.

„A Sóstó Vadvédelmi Központban állatorvosok, állatgondozók, szakmai koordinátorok segítenek az év 365 napján sérült, segítségre szoruló hazai védett és fokozottan védett, vadonélő emlős, madár és hüllő fajokon a hazai természetvédelemmel szorosan együttműködve.” Céljuk„a bekerült állatok gyógyítása, felnevelése, szabadon engedése. Bemutatják„az elengedés, gyógyítás izgalmas folyamatát is a látogatóknak. Szeretnék „megmutatni gyerekeknek és felnőtteknek a hazai természetvédelem fontosságát a gyógyításon keresztül.” (https://www.facebook.com/sosto.vadvedelem/about_details)

Az állatok világnapjának hetében két alkalommal négy óvodából látogatott el a Központba 14-14 gyermek. Pista bácsi és Zsófi voltak a vendéglátóink, akik az új fogadóépületben szívélyesen vártak bennünket és egy rövid bemutatkozás után nemcsak felsoroltak pár állatot, amelyek gyógyításával foglalkoznak, hanem sorra be is mutatták őket. A gyerekek megsimogathatták az augusztusban árván maradt sünit, aki gombóccá gömbölyödve és puffogva húzta össze magát az ismeretlen kezek érintésétől, ám amikor gondozója a talajra helyezte kíváncsian szaglászva járta körbe a gyerekeket. Bemutatták Sanyit, a törpedenevért, amit csak és kizárólag gondozója tarthatott kézben, a gyerekek nem érinthették meg. Közösen megállapítottuk, hogy mégsem olyan ijesztő és Pista bácsi megnyugtatott minket afelől is, hogy nem repül a lányok hajába. Végül puha kuckójából előmerészkedett a nagy pele is. Kíváncsian kandikált ki meleg takarója alól az érdeklődő tekintetek nagy örömére. A gyerekek üveg mögül láthattak sérült fecskéket, gólyát – akinek magányát feledtetve kórtermébe egy tükröt helyeztek el gondozói - . Láthatták a gyerekek hol gyógyítják a sérült állatokat.

Ezt követően a kinti részre vezetett sétánk, a gyerekek ügyesen betartották vendéglátóink instrukcióit, miszerint csendben, lopokodva közelítsék meg a röpdében lévő madarakat. Láthattunk csókákat, vörös vércséket, sérült gólyákat, lenyűgoző nagyságú réti saspárt is. Mégis a legizgalmasabb része a sétánknak a varjúval való találkozás bizonyult. Varjú koma nagyon okos állat és ezt be is bizonyította, miután a különféle fedelekkel elzárt és csappantyúkkal nyitható „játékdobozába” elrejtett lisztkukacokat sorra megtalálta: csőrével ügyesen leszedte a fedeleket, kinyitotta a kis ajtókat. Ezt követően a bátrabbak kézből is etethették az okos jószágot. Nem is akadt olyan gyermek aki ne próbálta volna ki az izgalmas „ebédeltetést”.

Ezt követően végigsétáltunk a Központ kis tava felett végig ívelő fahídon, ahol aranyhalakat, békákat vehettek észre a figyelmesebb gyerekek. Egy kevés idő akadt még a játszóterezésre is a Központ területén. Utunk végeztével megállapítottuk, hogy legközelebb érdemes egy hosszabb napot is eltöltenünk a Vadvédelmi Központban és Sóstón.

Örülünk, hogy eljutottunk erre a csodás helyre, mielőtt ideiglenesen bezárt volna a nézőközönség előtt. (December 5. és március 31. között ugyanis felfüggesztik a Sóstó Vadvédelmi Központ és Közösségi Ház közösségi célú tereinek üzemeltetését – az állatgyógyászati részleg továbbra is működik.)

Kalóné Katona Eszter

óvodapedagógus

 

 

 

                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021/22-es nevelési év

 

Nyári erdei óvoda

 


 

Sárbogárd Város Önkormányzat Képviselő – Testülete pályázatot hirdetett a Sárbogárdon működő köznevelési intézmények részére nyári táborozások, kirándulások támogatásának elnyerésére. Ezzel a lehetőséggel óvodánk is élt, és 100 000 Ft összegű támogatást kapott a Központi Óvodát Segítő Alapítvány. A támogatás összegéből lehetőségünk nyílt arra, hogy a nyári időszakban az óvodai ügyeletbe járó nagycsoportos gyerekeknek két helyszínre szervezzünk kirándulást. Összesen 17 kisgyermek vett részt a két délelőttöt magába foglaló programokon a székhelyről és a miklósi oviból

Első nap a kishantosi kastélyt és biogazdaságot kerestük fel, ahol már nagyon készültek a fogadásunkra. A kishantosi gazdaság ingyenesen látogatható, de nagyon szívesen fogadtak adományt, amivel a szülők készségesen is támogatták őket. Ezúton is köszönjük! Idegenvezetőnk Ács Sándorné volt, aki az óvodások köszöntését követően megmutatta a kishantosi kastélyt és miközben a gyerekek elfogyasztották reggelijüket, rövid vetítést tartott Kishantosról, és a fenntarthatóságról. Miután megtekintettük a csodaszép kastélyt, körbesétáltuk a területet, ahol nagyon sok érdekességet láthattunk és idegenvezetőnk a gyerekek számára is különleges információkkal szolgált. Többek között szemügyre vehettük a 250 éves tölgyfát, aranyhalakat etettünk a szökőkútnál, de láttunk fecskefészket, nyári orgonát (pillangó virágot, ami a köré sereglő szebbnél szebb pillangókról kapta a nevét), rackajuhokat is. A kiscsibéket testközelből figyelhettük meg. Volt lehetőségük a gyerekeknek a lombkorona köré épített játszótéren játszani: mászókázni, csúszdázni is. Kerestünk rovarokat a földön, a megfigyelésüknél hasznunkra váltak bogárfigyelő nagyítóink. De megismerkedhettünk a régi magyarok lakóépületeivel, a jurtákkal is. Egy kis szabad játékot követően vezetőnk - Éva néni, újabb érdekességgel szolgált: a dán népfőiskolások által készített mezítlábas tanösvényen sétáltunk végig a gyerekekkel: talpat bizsergettető élmény volt. 
Nagyon érdekesnek bizonyult a fűszernövénykert is, ahol Éva néni minden kisgyerek kívánságának igyekezett megfelelni és az általuk kért növényekből egy egy szállal gyarapította a fűszernövény-csokrukat. Érdekes volt pizza illatú, rágógumi illatú növényeket szagolni. A gyerekeknél mégis a kóla illatú növény aratott elsöprő sikert. Vendéglátónk megengedte a gyerekeknek, hogy a kertben termő málnát is leszemezgessék. Boldogan ették a finom gyümölcsöt. 
A csoport a tartalmas délelőtt végén dicséretet is kapott: nagyon érdeklődőek, szófogadóak voltak, ezért Éva néni a szülőknek is gratulált, hogy ilyen gyermekeik vannak. Kishantos továbbra is szívesen fogad gyermekcsoportokat. Ilyen élmények birtokában bizton állíthatom, hogy visszatérünk.
Erdei óvodai kirándulásunk második napján Rétimajorba látogattunk, ahol a reggelit és játszóterezést követően a gyerekekkel megnéztük a különleges lótuszvirágokat, ismerkedtünk a vízi növény- és állatvilággal. Meglepetésünkre temérdek molnárfecskét láttunk, távcsöveinkkel meg is figyelhettük őket közelebbről is. Sétánkat követően megtekintettük a halászati kiállítást, ahol a régi halászati eszközöket vehették szemügyre a gyerekek: a hálót, a varsát és a tapogatót is. Rácsodálkoztak az óriási vizára. Majd képzeletbeli halászatra indultunk a halászkunyhó felé, ahol a forró nyári meleg elől menedékre is leltünk. Végül a madármegfigyelő házikóban szürke gémeket és a távolban nagy kócsagokat figyelhettek meg az érdeklődő gyerekek. Tartalmas és meleg nap után a két nap élményeivel tértünk vissza az óvodába. 
Köszönjük az Önkormányzat támogatását és a szülők hozzájárulását!

Kalóné Katona Eszter

óvodapedagógus

Tavaszi erdei óvoda - Soponya

Sétálj az erdőben!

„Sétálj el az erdőbe, hunyd le két szemedet, alaposan figyeljél, hegyezd a füledet! Hallhatod a kis madarak csilingelő énekét, és ha jobban odafigyelsz, az őzikék halk léptét, levelek susogását, mókus futkározását, az erdei élőlények minden mozgolódását. Ha már mindent hallottál, vegyél egy nagy levegőt, orrod segítségével érezd az illatfelhőt! Fenyőillat, sok virág, különböző növények, szimatoljál alaposan, s mindegyiket megérzed! Az erdőben sétálni nem csak nyitott szemmel jó, érezni az illatokat s hallgatózni csuda jó!”

Április 28-án egy borongós, tavaszi napon lehetőségünk nyílt, hogy a székhely, a sárszentmiklósi és a töbörzsöki ovisok közül 36 fő kisgyermekkel ellátogassunk Soponyára az Ökoturisztikai Központba. Utunk során megfigyelhettük az ébredező természet változatos színekben pompázó csodáit. A rügybe boruló fáktól, a különböző színekben pompázó orgonabokroktól egészen, a repce jellegzetes élénksárga színéig. A madárvilág is megmutatkozott a Soponyára vezető úton, fácánok, gólyák és gémek képében. A buszról leszállva lépten, nyomon megmutatkoztak az állatvilág egyik legkisebb tagjai a rovarok és férgek. Nagyítók segítségével megfigyelhettük a cserebogarak és a földigiliszták testfelépítését. Ezután elsétáltunk a nagyvadakhoz. Utunk során a gyermekek felfedeztek több madárodút és fészket is. Ahogy egyre beljebb értünk az erdőben egyre intenzívebben éreztünk az erdő egyik nagy kincsét, amelyet különleges illatáról lehet igazán felismerni, ez pedig a medvehagyma volt. A vadállat bemutatóhoz való séta során végig elkísért az illata és a látványa is minket. A hídhoz érve megfigyeltük a vízben élő növényeket és a közöttük megbúvó békákat is. Csendben tovább haladva a nagyvadakhoz érkeztünk, melyek távolról vettek minket szemügyre. Távcsövek segítségével sikerült őket megfigyelni közelebbről. Egy szarvastehén bátrabb volt és közelről is megmutatta magát kisfelfedezőinknek. Az állatok mellett a növényeket is alaposan megfigyelte kis csapatunk és az előző erdei ovis kirándulásra visszaemlékezve összehasonlították az akkor és a most látottakat. A harkályok által gyakran látogatott fát közelebbről is szemügyre vettünk, amelyen jól megfigyelhető volt ténykedésük célja. A látogatás során a csoport néhány tagja megosztotta máshol szerzett tapasztalatait, ismereteit is a társasággal. Sétánk alatt az erdő hangja és illata végig körül öleltek minket. A konferencia terembe visszatérve a gyermekek megpihentek és elfogyasztották az elemózsiájukat. Várjuk a nyarat és várjuk, hogy Soponya megmutassa nekünk nyári arcát is.

 

Apolczer-Burnyoczki Mária óvodapedagógus

 

     

 

   

 

 

 

Téli erdei ovi Soponyán

Már nagyon vártuk a lehetőséget, hogy hosszú idő után újra megszervezhessük erdei óvodai foglalkozással egybekötött kirándulásunkat Soponyára az Ökoturisztikai Központba. Szerencsére január második hetében erre sikerült sort kerítenünk és a Zengő és a töbörzsöki ovisok közül 13 fő - a természet iránt kiemelkedő érdeklődést mutató - kisgyerekkel elindultunk uticélunk felé. Az időjárás kegyes volt hozzánk és bár kissé hűvös volt az idő, de szerencsénkre a nap is megmutatta olykor magát. Már a Soponyára vezető út során volt részünk látnivalókban: a Nagyhörcsök felé vezető út mentén vadludak sokaságát láthattuk, de felfigyeltünk az oszlop tetején ülő egerészölyvre, sőt később az erdővel szegélyezett mezőkön a távolban őzcsoportot is észrevettek a gyerekek. Mikor megérkeztünk célállomásunkra, egy kedves erdész fogadott bennünket. Látogatásunkat a múzeumban kezdtük, ahol a gyerekek megismerhették az erdő királynőjét (a szalonkát) , az ezt követő kérdésre – hogy melyik állat lehet az erdő királya – már automatikasan érkezett a gyerekektől a válasz: a szarvas, helyesebben, a gímszarvas. Ha már a szarvasokról volt szó, a különféle agancsok megfigyelését követően a gyerekek ismereteket szerezhettek a gím-, a dám-, szikaszarvas közötti különbségekről. De a Sárvíz mentén, természetes élőhelyüket bemutató és az ott előforduló állatokat is megtekinthették. Ezt követően elsétáltunk a vadállat bemutatóhoz. Az oda vezető utat csendben tettük meg, így hallhattuk a cinegéket, a csuszkákat, sőt a távolban holló hangját is. Nagyon izgalmas volt, amikor a vadállatokat szinte lopakodva, apránként haladva közelítettük meg. Az erdész elmondta, hogy sok állat nemrég került ide, még félénkek, de ha óvatosan közelítjük meg őket, akkor van esélyünk testközelből megfigyelni őket. Bár többségük még ennek ellenére is kissé bizalmatlannak mutatkozott velünk szemben így csak távolabbról mustrálta végig a csapatot, azért pár szarvastehén közelebbről is engedte magát megmutatni. Kis ösvényen haladtunk tovább, ahol megfigyelhettük a téli erdőt, sőt meglepődve tapasztaltuk, hogy a megfagyott avar hogyan ropog a talpunk alatt. Megtudhatták a gyerekek, hogy pár kivágott és az erdőben otthagyott farönknek milyen fontos szerepe van abban, hogy később az ott élő növények tápanyagául szolgáljon, megfigyelhették a farönkökön sokasodó gombákat. A séta után jól esett egy kis szaladgálás, majd pihenés a meleg konferenciateremben, ahol a gyerekek elfogyaszthatták elemózsiájukat. A látogatás során a csoport több tagja rendszerint megcsillantotta tudását és páran megosztották velünk ismereteiket, korábbi tapasztalataikat is a témában. Méltán büszkék is voltunk rájuk. Várjuk a tavaszt és várjuk hogy Soponya megmutassa nekünk tavaszi arcát is.

Kalóné Katona Eszter óvodapedagógus

 

 

 

 

 

Gilice Erdei óvoda - Soponya

Lezajlottak az idei erdei óvoda foglalkozások. Az elhúzódó tél miatt többször le kellett mondani és újabb időpontokat találni a téli kirándulásoknak, de a végül megkapták a gyerekek a várva várt élményt. Mindig nagy lelkesedéssel várják ezeket a programokat és sok pozitív élménnyel térnek haza. Az idén is részt vehettünk madárgyűrűzésen, ahol vörösbegyet, cinkéket fogtunk be és a Duna – Ipoly Nemzeti Park munkatársai bemutatták a gyűrűzés folyamatát, eszközeit, beszéltek fontosságáról és a madarak életmódjáról. A gyermekek érdeklődve hallgatták a sok érdekességet és reméljük, hogy ezek az élmények, tapasztalatok jó alapokat adnak majd a későbbi életükben a természeti értékeink megbecsüléséhez, szeretetéhez. A tavaszi foglalkozásokon bejártuk a már zöldellő erdőt, figyeltünk egy fészekrakó csuszkát, láttunk fekete harkályt. Kisétáltunk a nagyvadakhoz, a szárnyasvadkertbe és a halas tavakhoz, ahol a gyerekek megismerkedhettek az erdei és a vízi élőhelyeken élő állatokkal, életmódjukkal. Innen is pozitív élményekkel, tapasztalatokkal feltöltődve tértünk haza.

Toldi Miklósné

óvodapedagógus

 

 

 

 

 

Erdei ovisok Sukorón

 

„Amikor az erdőre kimégy, figyelve lépj és lábujjhegyen.”

/Wass Albert: Mese az erdőről/

 

A Sárbogárdi Zengő Óvoda Mikes közi és töbörzsöki óvodájából keltünk útra október 10-én a Pákozd-Sukorói Arborétum és Vadasparkba néhány „erdei ovis” gyermekkel.

Október 11 – én pedig a pusztaegresi és a sárszentmiklósi erdei ovisok utaztak erre a helyre. Ezek a gyermekek különösen fogékonyak a természet szépségeire és változásaira, és érdeklődnek a természettel kapcsolatos dolgok iránt.  Számukra szüleik tették lehetővé ezt a kirándulást, mi pedig megszerveztük.

Csodás és tanulságos élményekben volt részünk a nap során. A VADEX Zrt. szakembere, Kovács Norbert arborétum vezető fogadott és kalauzolt el bennünket az arborétumban.

A múzeumban, a gyermekeket bevonva osztotta meg ismereteit az arborétum és vadaspark területén élő vízi és szárazföldi élőlényekről. A gyermekek bátran kérdeztek a túravezetőtől, aki szívesen elégítette ki kíváncsiságukat.

A kilátóba felmászva – a tériszonyt legyőzve – gyönyörködhettünk a velencei tájban. Remek kilátás nyílik a Velencei-tóra, Velencei-hegységre, Pákozdra és a környékre.

A közelmúltban kialakított és átadott vadasparkban testközelből ismerkedhettek meg a gyermekek az állatokkal: vaddisznókkal, dám- és gímszarvasokkal, muflonnal, erdei őzzel, fácánfélékkel, pulykával. A vadőr mesélt az állatokról és a gondozásukról. A gyermekek nagyon élvezték a túrának ezt a részét is, különösen, hogy a magaslesről is megfigyelhették az állatokat.

Az arborétum területén igényesen kialakított pihenőhelyeken jóízűt falatoztunk és beszélgettünk a látottakról.

A túra során „kincseket” gyűjtöttünk: lehullott makkot, tobozt, különféle faleveleket, ágakat, kavicsokat. A természetet járva, csodálva, figyelve, vigyázva, tisztelve szívtuk magunkba az ismereteket és élveztük a természet szépségeit.

Csodás nap volt! Szeretettel ajánljuk mindenkinek ezt a kirándulóhelyet, mely, a táj értékeit megismerve remek kikapcsolódást kínál.

Mészáros Márta

óvodapedagógus

                                                        Sárbogárdi Zengő Óvoda 

 

 

 

 

 

Tavaszi Erdei Óvodai foglalkozások

Lezajlottak az Erdei Óvodai csoportok tavaszi, záró kirándulásai. Mindkét csoport a nevelési év utolsó kirándulásán a Gilice Erdészeti Erdei iskola – óvoda egy másik helyszínén, a Pákozd – Sukorói Arborétumban vehetett részt erdei óvodai foglalkozásokon.  A Pákozd – Sukoró Arborétum Tájmúzeumában játékos formában tekinthették meg a gyerekek a Velencei – hegység gazdag növény és állatvilágát, erdeinek életközösségét és a Velencei – tó vízi élővilágát. Erdei óvoda vezetőink: Eszter és Norbi élvezetes foglalkozásokat tartottak a csoportoknak. A múzeumtól nem messze egy rövid erdei túra út vezetett a kilátóig, ahová a gyerekekkel együtt felmászva beláthattuk az egész környéket.  A tanösvényen tovább sétálva lejutottunk a völgybe, ahol a gyerekek örömére egy kalandjátszótér várt rájuk. A „nagy játék” után közösen lesétáltunk a völgyi kis halas tóig, majd mielőtt hazaindultunk egy nehezebb út várt még ránk: feljutni a völgyből a tetőre, megmászni az emelkedőt a jól elfáradt gyereksereggel. Jó kis túra volt. Hazafelé úton fagylalt várta a gyerekeket Seregélyesen a fagyizóban. Sok – sok élménnyel gazdagodva tértünk haza.

Toldi Miklósné óvodapedagógus

 

 

 

                             

 

 

 

Nyári tábor a Soponyai Gilice Erdei Óvodában

Sárbogárd Város Önkormányzat Képviselő – Testülete pályázatot hirdetett a Sárbogárdon működő köznevelési intézmények részére nyári táborozások, kirándulások támogatásának elnyerésére. Ezzel a lehetőséggel óvodánk is élt, és a nyertes pályázatok között 20 000 Ft támogatást kaptunk,és ezt az összeget önerőből kiegészítve  lehetőségünk nyílt, hogy egy három napos erdei óvodai kirándulást, nyári táborozást szervezzünk a nyári időszakban is járó, túrázni szerető nagycsoportosaink számára. 15 gyermek vett részt a kirándulásokon, heten a Mikes közi székhelyről és nyolcan a miklósi tagóvodából. Véninger Eszter erdei óvodavezetőnk mint mindig, most is tartalmas programmal készült a gyermekek számára. Erdei túrák, játékos vetélkedők, versengések, élményszerű foglalkozások várták őket, ahol természeti környezetben, cselekvések közepette rengeteg új élményt, tapasztalatot gyűjthettek. Mindegyik nap kilátogattunk a nagyvadkertbe, ahol Szelli a gímszarvas tehén már ismerősként üdvözölte a gyerekeket  és bemutatta nekünk a kicsinyét, akit a gyerekek pettyes háta miatt Bambinak neveztek el. A tóhoz kisétálva spektrum segítségével figyeltük a halastó gazdag vízi élővilágát. A gyerekek hamar megtanulták, hogy az erdő csendjét nem illik hangoskodással felverni,  az állatvilágot jobban megfigyelhetik ha csendben vannak.  Így láthattuk a vaddisznó kert malac családját is, amint dagonyászni indulnak a sűrűből, hallgathattuk az erdő gazdag madárvilágának énekét és még a félénk őzsuta is bátrabban közelebb jött a kerítéshez a gyerekek örömére. Mint mindig, most is nagyon jól éreztük magunkat Soponyán, a gyerekek is rengeteg új élményt és tapasztalatot gyűjtöttek a természetben, a természetről és reméljük, hogy a természeti környezethez fűződő viszonyuk még inkább pozitív irányba változott. Hisz Csukás István író gondolatai szerint „A gyermek még nem felejtette el a közös nyelvet, még vidáman és könnyedén tud beszélgetni fűvel, fával, felhővel, állatokkal.”……és ezt a képességét jó lenne minél tovább megtartani, esetleg tovább fejleszteni, alakítani, hogy felnőve egy a környezeti problémákra is érzékeny, a környezet megóvásáért tenni akaró, környezettudatos ember legyen belőle.

Köszönjük az Oktatási Közművelődési és Sport Bizottság és Sárbogárd Város Önkormányzat Képviselő -Testületének támogatását.

Toldi Miklósné óvodapedagógus

                                                                                                 Zöld munkaközösség vezető

 

 

 

                          v                                 

 

 

 

 

Soponya a madarak paradicsoma

Az idei nevelési évben második alkalommal látogattunk el erdei óvodás foglalkozásra Soponyára 11 miklósi és 7 pusztaegresi óvodást kísérve. Rengeteg új ismerettel gazdagodtunk, Dani bácsi vezetett minket körbe a múzeumban. Sokat mesélt nekünk az állatok életéről. Halottunk az erdő királynőjéről: az erdei szalakótáról, a borzról, nyusztról, őzről az erdő királyáról: a gímszarvasról, dámszarvasról, fogolyról, a fészekrabló szürke varjúról, szarkáról, rókáról a vaddisznóról, aki nem is szereti annyira a makkot, mert keserű.

Nagy várakozással voltunk a szabadtéri foglalkozást illetően, madárgyűrűzésre voltunk hivatalosak. Elsőként az etető közelében kifeszített finom szövésű hálót figyelhettük meg, melynek zsebeibe landoltak a kismadarak, rövid idő után textilzsákokban szállítottuk őket a gyűrűzés helyszínére. A gyerekek nagyon óvatosan, vigyázva vitték a kis élőlényeket. A Duna- Ipoly Nemzeti Park munkatársai biztosították számunkra a programot. Először meghatároztuk a madarak faját, nemét, majd a szakemberek különféle adatokat vezettek fel a dokumentációba, a végén kóddal ellátott gyűrűt kapott minden madár. A legkedvesebb élményt mégis a madarak elengedése jelentette a gyermekek számára. Egyenként kezükbe foghatták a madarakat, majd visszaengedhették a természetbe.

Hazatérve a gyermekek örömmel meséltek társaiknak és hozzátartozóiknak az átélt élményekről.

 

Varga-Sepsi Ágnes

óvodapedagógus

                    

Erdei Óvoda

Az erdei óvoda második foglalkozását tartottuk február 22-én. A résztvevő nagycsoportosok izgatottan találgatták, hogy vajon most mit fogunk csinálni, mit játszunk, stb, mivel első alkalommal sok új ismeretet, kellemes élményeket szereztek. Soponyán a Vadex múzeumában kezdtük a napot ahol Dani bácsival felelevenítették, hogy melyik állat hol él, mit eszik, felsorolták jellemző jegyeiket. Megbeszélték a szarv és az agancs közötti különbségeket, a trófeák bírálatának szempontjait. Majd az udvaron találkoztunk a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársaival, akik bemutatták a befogott madarak meggyűrűzését. Megtudhattuk, hogy erre miért van szükség, hogyan olvassák le azokat, mit tudnak meg róla a madarakról. Megfigyelhették a csuszkát, szén és fekete cinegét közvetlen közelről. Megbeszélték a jellemzőiket, honnan tudják, hogy “fiú” vagy “lány” madár, mit jegyeznek fel róluk gyűrűzéskor. A gyerekeket érdekelte az is, hogyan tudták megfogni a madarakat. Elsétáltunk a befogó hálóhoz ahol óvatosan kiszabadították a madarakat, majd zsákba rakták őket, és a gyerekek hozhatták el a gyűrűzés helyszínére. Volt, aki nagyon élvezte, hogy elengedheti a meggyűrűzött madarakat, de volt, aki először nem merte megfogni őket. Nekik segítettünk, együtt engedtük el a kis madarakat. Utána már ők is vállalkoztak a feladatra. Sok új ismerettel gazdagodva, az állatok szeretetével, a róluk való gondoskodás fontosságának tudatával tértünk vissza az óvodába, ahol lelkesen meséltek élményeikről társaiknak.

 

                                                                                         Pál Ildikó

                                                                                           óvodapedagógus

 

Őszi kirándulások a Soponyai Gilice Erdei Óvodába

A Vadex Mezőföldi Zrt-vel kötött együttműködés révén intézményközi gyermekcsoportokat szerveztünk a Soponyai Gilice Erdei Óvoda rendszeres látogatására. A három alkalmas foglalkozás sorozatra a 4 intézmény egységből 31 nagycsoportos gyermeket írattak be szüleik. A gyerekek 3 évszakon keresztül figyelhetik meg a természet változásait az erdei óvodában és ismerkedhetnek az erdő élővilágával. Az őszi erdei óvodai kirándulásokra október 26 és 27-én került sor. Szerencsére esőmentes, szép őszi nap volt mindkettő, így a csoportok zavartalanul élvezhették a kirándulást. Az erdei óvodai foglalkozások alkalmával játékos feladatokat kaptak az évszakokkal, az erdei állatok és növényekkel kapcsolatban. Ellátogattunk a nagyvadkertbe, ahol az erdőben élő nagyvadakat figyelhették meg a gyerekek természetes élőhelyükön. Szelli, a gímszarvas tehén nagyon barátságosan fogadott minket. Hagyta, hogy a gyerekek bátran simogassák és a többi állattal együtt szívesen fogadta tőlünk az eleségnek szánt kukoricát. A múzeumi foglalkozáson megismerkedhettünk a Sárvíz-völgyének élővilágával, az itt élő állatfajokkal. Nagyon tartalmasan és vidáman teltek a délelőttök. Igazán jól éreztük magunkat, sok új élménnyel és ismerettel térhettünk haza. Télen újra megyünk!

Toldy Miklósné

„Zöld” munkaközösség vezetője

 

                 

                    

             

 

 

Kirándulás Soponyán

 

Nyári táborozás Soponyán

A nyári ügyeletben lévő nagycsoportos korú gyermekek számára 3 napos nyári táborozási lehetőséget biztosítunk a Soponyai Erdei Óvodában, melynek programja:

Erdei Óvodai foglalkozások: 2016. július 26., július 28-29.

A nyitott szemmel erdőn, mezőn modul keretein belül az óvodások játékos feladatokat kapnak az évszakokkal, az erdei állatok és növényekkel kapcsolatban. Az életkori sajátosságoknak megfelelően elsősorban a természetismereti játékokra helyezzük a legnagyobb hangsúlyt, amelyek segítenek a gyerekeknek megismerni természetes környezetünket. A környezeti nevelés, fenntartható fejlődésre nevelést nem lehet elég korán kezdeni, ezért fontos számunkra, hogy foglalkozásainkkal segítsük kialakítani már óvodás korban is a pozitív egészség-és környezetszemléletet.

Lovaskocsizás szakvezetéssel: 2016. július 26., július 28-29.

A gyerekek  számára szintén egy izgalmas és hasznos program a lovaskocsikázással egybekötött szakvezetés a Soponyai Ökoturisztikai Központban. A program által lehetőség nyílik a távolabbi természeti szépségeket is megtekinteni ( halas tavak és élőviláguk).

Múzeumi tárlatvezetés: 2016. július 26., július 28-29.

Az ismeretek bővítése érdekében a tárlatvezetés lehetőséget nyújt a helyi jellegzetességek, növény és állatvilág megismerésére akkor is, ha egy-egy növény éppen nem akkor virágzik, illetve az adott állattal több, mint valószínű, hogy élőben nem találkozhatunk a tanösvény mentén.