Állatbarát hírek

 

 

A Fogas Családi Méhészetnél a Sárbogárdi Zengő Óvoda örökbefogadott egy méhcsaládot

 

Az örökbefogadásról szóló hír megjelent a méhészet oldalán: https://www.facebook.com/100087594481890/posts/648018804794597/?rdid=1wcOobchouz8O6tk#

 

   

 

A méh család a méhkirálynővel:

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NyusziSTOP!

Közeledik a Húsvét, az ünnepek alatt nagyon népszerűvé vált a szülők körében a nyuszi
vásárlása a gyerek számára Húsvétkor. Ezek az élő állatok pillanatnyi mosolyt csalnak a
gyerekek arcára, azonban ez a varázs sajnos idővel elmúlik, a kisállat pedig ugyanúgy várja a
törődést és gondoskodást! Egy kisállat befogadása nagy felelősséggel jár, ezt tanítjuk a
gyerekeknek is az óvodában. Állatbarát óvoda lévén az állatvédelem nagyon fontos
számunkra, ezt folyamatosan hangsúlyozzuk a gyerekeknek a mindennapok során, ezért arra
kérünk benneteket kedves szülők, hogy gondoljátok végig az állattartás felelősségét mielőtt
vásárolnátok, ha inkább gondot okozna élő állat helyett inkább vegyetek csokit, illetve
plüssnyuszit, védjük közösen az állatokat!

 

       

 

 

 

 

 

NyusziSTOP! 
Kampány – Állatbarát Kihívás 2025.
Idén is részt veszünk az Állatvédelem gyerekeknek kampányában!
- NyusziSTOP! Ne vásárolj élő állatot Húsvétra! Maradj a plüssnél!
NEVELJÜK KÖZÖSEN GYERMEKEINKET A FELELŐS ÁLLATTARTÁSRA, FIGYELJÜNK ODA ERRE MI IS!
CSAK FELELŐSSÉGGEL, ODAFIGYELÉSSEL GONDOSKODJUNK AZ ÁLLATOKRÓL, FORDULJUNK FELÉJÜK!
Ugye, Te is a NyusziSTOP! Kampány mellett állsz? Mi igen!

 

 

 

Gondold át!

Ha szeretnél egy cicát vagy egy kutyust örökbe fogadni, nagyon fontos, hogy átgondold a következőket:

 

Lesz-e elég időm arra, hogy foglalkozzak vele, sétáltassam, kitakarítsam a helyét, stb.

❌Ha beteg lesz, lesz-e elegendő pénzem arra, hogy gyógyíttassam.

❌Anyagilag tudom-e fedezni az etetését, a játékok és minden más fontos kellékek megvásárlását.

❌Az egész család egyetért-e az örökbe fogadással.

❌Van-e a családban kutya vagy macska szőr allergiás.

❌Baba tervezése van-e a családban.

❌Más háziállatom van-e, vele össze tudom e majd szoktatni.

❌Ha elmegyek nyaralni rá tudom-e valakire bízni az állatomat.

Ezek és még sorolhatnánk nagyon sok pontot, rendkívül fontos dolgok ahhoz, hogy még mielőtt örökbe fogadunk egy állatot, átgondoljuk ezeket! Legyünk felelős állattartók!



Országos Állatvédelmi Alapítvány

 

 

 

 

 

 

 

Állatvédelem -pedagógia napja
Beszámoló a festett kövek elhelyezéséről az óvodásokkal.


Nagy örömmel számolunk be arról, hogy óvodásainkkal sikeresen elhelyeztük a festett köveket a város különböző pontjain. A projekt célja az volt, hogy felhívjuk a figyelmet az állatvédelem fontosságára, és egyben fejlesszük a gyerekek empátiáját és kreativitását.
A gyerekek nagy lelkesedéssel vettek részt a kövek festésében. Szebbnél szebb alkotások születtek, melyek mindegyike egy-egy fontos üzenetet hordozott az állatok védelmével kapcsolatban. A kövekre olyan állatokat festettünk, cicát, kutyát pókot, méhecskét, kígyót, sünit.
Miután a kövek megszáradtak, elindultunk, hogy elhelyezzük őket a város különböző pontjain. A gyerekek izgatottan keresték a legmegfelelőbb helyeket, és nagy örömmel tették le a köveket a parkolóba, állatorvosi rendelőhöz, és a város forgalmasabb pontjaira is.
A kövek elhelyezése során sok pozitív visszajelzést kaptunk a járókelőktől. Többen megálltak, hogy megcsodálják a gyerekek alkotásait, és elolvassák az üzeneteket. Reméljük, hogy a kövek felhívják a figyelmet az állatvédelem fontosságára, és sok ember szívébe eljut az üzenet.
A projekt során a gyerekek nemcsak alkothattak, hanem sokat tanultak az állatokról és a felelős állattartásról is. A közös munka során erősödött a csapatszellem, és a gyerekek megtapasztalták, milyen jó érzés másoknak örömet okozni.
Bízunk benne, hogy a kövek sok ember arcára csalnak mosolyt, és hozzájárulnak egy állatbarátabb világ megteremtéséhez.


Készítette:                                                                                                                                                                                                       Tóth-Vitéz Mariann    Óvodapedagógus

                                  Petőné Nagy Ildikó  Óvadapedagógus hallgató

 

  



 

 

A 2025-ös állatvédelmi naptár megtekinthető      ITT

 

 

 

 

Kutyás bemutató

Óvodánk az idei nevelési évben is csatlakozott az állatvédelmi témahéthez. Nagyon sokféle színes és érdekes programot szerveztünk óvodásaink részére. A témahét lezárásaként október 11.- ére hívtuk meg, immáron 11. alkalommal a Dog Plusz Egyesület- Életmentés 4 lábon tagjait. A gyerekek érdeklődve figyelték a 4 kutya bemutatóját, ahol megismerték, hogy mit lehet és kell megtanítani egy kutyának, hogy később ők is felelős kutyatartókká váljanak. Örömmel simogatták a kutyákat, kipróbálhatták a sétáltatást, pórázhasználatát, de tornázhattak is együtt velük. Köszönjük a szülőknek az egyesület részére felajánlott sok adományt, amivel segítették munkájukat, és reményeink szerint jövő évben is ellátogatnak hozzánk. Hiszen az állatok szeretetét nem lehet könyvekből megtanulni, megtanítani. Az élménynyújtás, a tapasztalatszerzés a legjobb módszer arra, hogy a gyerekek közvetlen kapcsolatba kerüljenek az állatokkal, ezáltal kialakuljon bennük az állatok iránti szeretet, gondoskodás érzése.

 

                                                               Pálinkásné Horváth Erzsébet

                                                                         óvodapedagógus

 

 

 

Az Állatvédelmi kódex megtekinthető ITT:   https://univet.hu/hu/egyetem/szervezeti-egysegek/allatvedelmi-jogi-elemzo-es-modszertani-kozpont/allatvedelmi-kodex/

 

 

Felelős állattartás otthon

Óvodánk vendége volt 2024.október 10-én délután Dr. Zámbó Csilla állatorvos Sárbogárdon a Bogárd-Vet állatorvosi rendelő működtetője, aki 2014-ben szerezte meg állatorvosi diplomáját az Állatorvostudományi Egyetemen, majd pár év múlva állatorvos-menedzser szakállatorvosi végzettséget is kapott. Főbb érdeklődési köre a kisállatgyógyászat és ló szaporodás biológia. Két kisgyermek édesanyja, ezért családi körben is megtapasztalja a gyermekek, és kisállatok barátságát. Az állatvédelmi témahét programjait színesítette előadása, mely a felelős állattartásról szólt. Több megfontolandó kérdést is felvetett, amit érdemes a szülőknek, és gyermekeknek végig gondolniuk, mielőtt úgy döntenek, hogy egy kisállattal bővítik a család életét. Például belefér-e az életünkbe, megengedhetjük-e magunknak? Milyen állatfaj áll hozzánk legközelebb, milyen módon tud bekapcsolódni gyermekünk az állatgondozásába? Mennyi a költsége az állattartásának? Mivel az állatok rövidebb életűek az embereknél, tudja-e a gyermek feldolgozni az adott állat halálát? A szülőknek példát kell mutatni a gyermekeiknek a tudatos állattartásra, felelősséget kell vállalni, erre ők vajon felkészültek-e? Aztán beszélt nekünk arról is, milyen kisállatokat érdemes kisgyerekekkel vásárolni vagy befogadni. Mivel jár egy akvárium létesítése otthon. Mire figyeljünk, vannak kényesebb halfajok, és vannak igénytelenebb halak. Megtudhattuk, hogy a hüllők, kétéltűek nem szeretik a babusgatást inkább a szemünknek valók, gondozásuk speciális igényű. Tartásuk nagyobb beruházást igényel. Beszélt a kalitkás madarakról Nehezen szelídíthetők, kézben félnek, könnyen elpusztulnak, és a röptetésük sem biztosított. Aztán fotókon bemutatta saját cicáit, és kutyáit, örökbe fogadott állatai között látássérült macska is volt, hallássérült kutya, és mégis teljes életet tudtak az otthonukban élni. A ló tartása már magasabb költségű, mielőtt úgy döntenének a szülők, hogy azt vásárolnának többféle szempontot is át kell gondolniuk. A legnagyobb odafigyelés mellett is megbetegedhetnek kedvenceink, így ismertette azokat a tüneteket, amit már orvosolni kell, és fertőzés jelei. Hangsúlyozta, hogy az állatok simogatása, tapogatása után fontos az alapos kézmosás, mert vannak kórokozók, amik az embereket is megbetegíthetik. Szóval sok hasznos tanácsot kaptunk a felelős állattartásról, amiben kulcs szerepe van a felnőttek példamutatásának, és jó, ha átgondoljuk a hallottakat mielőtt kisállatot választunk lakótársként az otthonunkba. Köszönjük a tartalmas, élvezetes előadást, és az óvodás csoportjaink rendelőben tett látogatásainak lehetőségét! (Fotók a galériában)

                                                                  Huszárné Kovács Márta

igazgató

 

 

 

Látogatás az állatkórházban

 

 

 

Állatok világnapja

Október 4.-én világszerte az állatok világnapját ünnepelték. Nem történhetett ez másként az óvodánkban sem. Ezen a napon az óvodánk aulájában egy kisállat kiállítást szerveztünk. A gyerekek a délelőtt folyamán ismerkedhettek meg a kisállatokkal, a tartásukhoz szükséges eszközökkel, táplálékaikkal. Kíváncsian figyelték az 5 kis nyuszit, a tengeri malacokat, a dzsungáriai törpehörcsögöt, a hullámospapagájokat, az ékszerteknőst és az afrikai óriáscsigát. Köszönjük szépen azoknak a szülőknek az együttműködést, akik behozták kisállataikat, ezzel hozzájárultak, hogy óvodásaink sok új ismerettel, élményekkel gazdagodhattak ezen a délelőttön.

 

                                                                   Pálinkásné Horváth Erzsébet

                                                                              óvodapedagógus

 

      

 

 

 

Kirándulások az állatvédelmi témahéten

Óvodánk elkötelezett az állatvédelem iránt és mint ilyen intézmény már második alkalommal nyertük el az Állatbarát Óvoda címet idén tavasszal. Az állatvédelem pedagógia is egy viszonylag új tudományterület, az évenként meghirdetésre kerülő állatvédelmi témahét (idén két hetet magába foglaló esemény) is ennek jegyében zajlott. Óvodánk második alkalommal vett részt a témahéten. A színes programok és események mellett, elkötelezettek vagyunk a tapasztalati úton szerzett tanulás támogatásának, a közvetlen tapasztalatszerzésnek.
Óvodánkból 2024.október 2 -án a Katica csoportos gyermekek tettek kirándulást az Alapi Vadászháznál Méhes Andrea és családja meghívására. Szabó János és Méhes Lajos bemutatták vadászkutyáikat, akiket meg is sétáltathattak a gyerekek. Ezután megnézték a több mint 4000 fácánt, melyeket helyben tenyésztenek, láthattak egy befogott rókatestvérpárt, megnézték hogyan zsákolják a vadőrök a téli vadetetéshez szükséges élelmet, a gyerekek megetethették a birkákat, muflonokat. A Vadászház termében Méhes Lajos mesélt a kiállított aggancsokról, megnézhették közelebbről egy fácán és erdei szalonka preparátumát. A Vadászháznál tett látogatás során a gyerekek ismereteket szerezhettek a vadgazdálkodásról és a vadászok szerepének fontosságáról az állatvédelem területén.
A Mazsola csoportos gyerekek 2024. október 9-én látogattak el a Sóstó Vadvédelmi Központba, ahol először egy kisebb séta során a Sóstó élővilágát figyelhették meg, majd a mentett állatok bekerülésének körülményeivel és gyógyítási folyamatával ismerkedhettek. Láthattak többek között sérült gólyákat, szürke gémet, mentett baglyot, mókust, teknősbékákat is. A program végén még a madárgyűrűzés állatvédelem szempontjából jelentős tevékenységébe is betekintést nyerhettek. Akik helyesen válaszoltak a látogatás során szerzett ismeretekkel kapcsolatos kérdésekre, azok a saját kezükből engedhették el a madáretetőn télen gyakran megforduló kékcinkéket és vörösbegyet.
Köszönjük a Vadásztársaságnak és a Sóstó Vadvédelmi Központ munkatársainak, valamint az MME önkénteseknek, hogy óvodásainknak érdekes és élménydús programokkal tették színessé az állatvédelmi témahetet!
                                                                                                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                                                                                             Kalóné Katona Eszter óvodapedagógus
 

Mazsola csoport kirándulása a Sóstó Vadvédelmi Központba

 

 

 

Katica csoport kirándulása az Alapi Vadászházhoz

 

 

 

 

Sünik a Sárbogárdi Zengő Óvodában

Az Állatvédelmi témahét keretében október 02-án és 03-án ellátogatott óvodáinkba mentett sünijeivel Kinethné Budai Bernadett, aki nagy állatbarát lévén a Székesfehérvári Sóstó Vadvédelmi Központba is bedolgozik, mint önkéntes állatmentő. Rendszeresen vállalja talált és mentett sünök ápolását, „baba”sünik felnevelését saját otthonában is. Szívesen nyújt tanácsot, segítséget bárkinek, aki a témával kapcsolatban tanácstalan, vagy esetleg támogatást igényelne. Nevelésének célja minden esetben a természetbe való visszaengedés.  A gyerekek nagyon örültek a süninek, aki bátran megmutatta magát nekik. Etethették és igen közelről barátkozhattak vele, hisz ezzel a rejtőzködő kis állatkával nem minden nap találkozhatunk. Detti beszélt a gyerekeknek a sünök életmódjáról, szokásaikról és a mentett sünök gondozásáról. A közvetlen bemutató és beszélgetés végén egy meglepetés várta a csoportokat. Egy eddig rejtett kisállat hordozóból egy igen pici „baba” süni került elő, a gyerekek nagy-nagy örömére. Az apró kis sünt meg is cirógathatták a gyerekek, hisz az ő tüskéje még igen puha. Detti elvitte a süniket mind a négy óvodánkba, hogy minden gyermek megcsodálhassa őket.  A nagy sün azóta szabadon lett engedve testvéreivel együtt a természetbe,  hisz már felnőttek és megerősödtek annyira, hogy egyedül is boldogulnak.          

Köszönjük szépen Kinethné Budai Bernadettnek ezt a nem mindennapi lehetőséget! Valószínűleg lesz még alkalom, amikor újra ellátogat hozzánk. Kíváncsian várjuk majd, hogy a kis apró sünike mennyit nő tavaszig! Addig is szép téli álmokat kis tüskések!

Grúz Viktória

igazgató helyettes

 

Kinethné Budai Bernadett ellátogatott az óvodánkba sünijével